Ekonomi

Akkuyu NGS 1.Ünite türbin binası çatı montajı tamamlandı.

Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin (NGS) 1. ünitesinde yer alan türbin binasının çatı montajı tamamlandı.

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamaya göre, çatı katı dahil toplam ağırlığı 1140 ton olan 9 adet genişletilmiş kirişten oluşan türbin binasının çatısındaki montaj işlemine 10 Aralık 2022 tarihinde başlandı.

Her biri 110 ila 200 ton yük taşıyan kirişler şantiyede önceden hazırlanan iki kızak üzerine paralel olarak monte edildi.

İnşaat ekibi ayrıca, yapının son kirişlerini monte etmeden önce hava giderici ve besleme suyu depolama tankı da dahil olmak üzere çeşitli ağır ve büyük türbin ekipmanı parçaları kurdu.

Bir sonraki aşamada çatı kaplaması yapılacaktır.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akkuyu Nükleer AŞ Birinci Genel Müdür Yardımcısı ve NGS İnşaat Müdürü Sergey Butckikh, türbin binasının çatı kirişlerinin montajının, dikkatli hazırlık gerektiren karmaşık ve zaman alan bir süreç olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Her kiriş on milimetre hassasiyetle monte ediliyor. Akkuyu İnşaat “Yoğun programa ve zorlu hava koşullarına rağmen montaj ekibi bu görevi başarıyla tamamladı. Türbin binası inşaatının bir sonraki aşaması, türbin jeneratörünün ana bileşenlerinin montajı olacak.” bilgisini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu