Ekonomi

Ankara bu iddiayı konuşuyor: Emekli maaşı ve bayram ikramiyesinden sonra asgari ücret yolda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programında verdiği müjdenin ardından en düşük emekli maaşı 7500 TL’ye, Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ödenecek ikramiyeler ise yüzde 82 artışla 2000 TL’ye çıkarıldı.

SEÇİM ÖNCESİ ASGARİ FİYATTAN ARTTIRMA YOLUNA TALEP

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesi asgari ücrete zam yapılacağı iddiası Ankara kulislerinde ciddi bir şekilde dillendirilmeye başlandı.

BAKANLIĞIN REDDİ DE BİR İŞARET OLARAK YORUMLANIR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in taban fiyata orta düzeyde zam yapılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Zam beklemiyorum. Olağanüstü bir durum olursa düşünülebilir. Ara zam yapılmayacaktır. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama dakikalar içinde yalanlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bugün bazı internet sitelerinde yeniymiş gibi sunulan asgari ücretle ilgili haberler var. Bakanımız asgari ücretle ilgili yeni bir açıklama yapmadı. Bu haberler gerçeği yansıtmaz.” Bakanlığın bu açıklaması özellikle sosyal medyada “Asgari ücrete de zam yapılabilir” şeklinde yorumlanıyor.

TEMMUZ ARTIŞI ERKEN ALINABİLİR

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu yılki taban fiyatı açıklarken “Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi bir ara düzenleme yapmaktan çekinmeyeceğiz” açıklaması sıklıkla dile getiriliyor. Temmuz ayında yapılması beklenen artışın ertelenebileceği söyleniyor.

kaynarcaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu