Haber

Biden’dan İngiltere ile AB arasındaki yeni Kuzey İrlanda Protokolü’ne destek

YENİ ABD Lideri Joe Biden, İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) arasında yeni Kuzey İrlanda Protokolü’nü destekleyerek, taraflar arasında imzalanan Windsor Çerçeve Anlaşması’nın “önemli bir adım” olduğunu belirtti.

Biden, İngiltere ile AB arasında Kuzey İrlanda Protokolü kapsamında imzalanan Windsor Çerçeve Anlaşması hakkında yazılı açıklama yaptı.

Bugünkü anlaşmanın zor kazanılan Hayırlı Cuma Anlaşması’nı (Belfast Anlaşması) güçlendirme yolunda “önemli bir adım” olduğunu kaydeden Biden, Kuzey İrlanda’nın Birleşik Krallık’taki yeri konusunda atılan adımlar kapsamında başkan ve yetkililerin çabalarını takdir ettiğini ve AB pazarları.

Biden, “Kuzey İrlanda halkının ve iş dünyasının bu istikrar ve kesinliğin sunduğu ekonomik fırsatlardan tam olarak yararlanabileceğinden eminim” dedi. ABD’nin bölgenin ekonomik potansiyelini desteklemeye hazır olduğunu da kaydetti.

Öte yandan Biden, Kuzey İrlanda’nın siyasi kurumlarının yakında faaliyete geçmesini umduğunu belirterek, ABD’nin bölgede barış ve refahı ilerletmek için Kuzey İrlanda, İngiltere, İrlanda ve AB hükümetleriyle birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu