Teknoloji

Geleceğin Çeviri Teknolojisi: Yeni Google Evrensel Çevirmen sayesinde İstediğiniz Dili Konuşabilirsiniz!

ABD merkezli teknoloji şirketi Google, geçtiğimiz gün düzenlediği I/O adlı lansman etkinliğiyle birlikte teknoloji dünyasına yeni bir yön verdi. Yeni çalışmalarını ve uygulamalarını sergileyen şirket, günümüzün çeviri stillerini geçmişte bırakacak yeni bir teknoloji ile herkesi şaşkına çevirdi. Detaylar burada…

Google kısa süre önce “Evrensel Tercüman” veya Kozmik Tercüman adı verilen yeni bir çeviri teknolojisini tanıttı.

Yeni teknoloji, kelimenin tam anlamıyla günümüzün çeviri kurallarını bir kenara atıyor ve bir konuşmayı anında çevirebiliyor. Üstelik bunu doğrudan konuşan kişi aracılığıyla yapar.

Bu özelliğini yapay zeka pekiştirmesine borçlu olan yeni çeviri teknolojisi, kişinin dudak hareketleri ile senkronize bir biçimde konuşmayı istenilen dile çevirebilmektedir.

İşte yeni anında çeviri teknolojisinin dudak uçuklatan başarılı bir örneği

Tanıtılan ‘Universal Translator’ görüldüğü gibi kusursuz çalışsa da birçok tehdidi de beraberinde getiriyor. Şirket, ülkemizde de gündemde olan ‘Deepfake’ teknolojisine benzeyen sistemini piyasaya sürmek konusunda büyük endişe duyuyor.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Gelişmelerden haberdar olmak için takipte kalın.

esenlerajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu