Ekonomi

Gram altındaki kayıtlar yavaşlamıyor

Altın, yatırımcıların Çin’deki sakin toparlanmanın küresel büyüme üzerindeki etkisini değerlendirmesi ve Fed’in nakit sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaştığına işaret etmesiyle tahvil getirilerinin düşmesinin ardından yükseldi.

Spot altının onsu 1.960 dolardan işlem görüyor. Gram altın tarafında ise sabah saatlerinde yeni bir tarihi zirve görüldü. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın 1.684 TL ile rekor kırdı.

Asya’nın en büyük ekonomisine ilişkin endişelerin ardından ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, olası dalgalanma etkileri konusunda uyarıda bulunurken ABD tarafında bir resesyon beklemediğini söyledi.

Bu, Fed’in altın için çoğunlukla negatif faiz artırım döngüsüne yakında ara verebileceğine dair iyimserliği artırıyor.

Bloomberg tarafından derlenen bilgilere göre, bu umutlar değerli metalin karşı güvenini tetiklerken, Pazartesi günkü spot altın desteğiyle ETF’lere girişler, varlıkların 19 günlük düşüşün ardından ikinci günde yükseldiğini gösterdi.

Öte yandan net uzun pozisyonları beş haftanın zirvesine çıkaran para yöneticileri altını daha cazip görmeye başladı.

Swap yatırımcıları haftalardır yeni bir faiz artırımı için pozisyon alırken, neredeyse tamamen Fed’in bu ayın sonundaki toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan daha artıracağı şeklinde fiyatlanıyor.

Bu, olası bir sıkılaştırmanın etkisinin şimdiden altını fiyatlamaya başladığını gösteriyor.

Yatırımcılar, önümüzdeki dönemde artan faiz oranlarına tüketicilerin nasıl tepki verdiğinin bir göstergesi olarak Salı günü açıklanacak ABD perakende satış verilerini ve ABD bilanço dönemini takip edecek.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Eğer şirket bir durgunluğun önleneceği ve ABD tarafında tüketici direncinin devam edeceği konusunda çok iyimserse, daha fazla Fed sıkılaştırmasının fiyatlanması gerekebilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu