Haber

TÜGVA deprem bölgesindeki yaraları sarmaya devam ediyor

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Türkiye’nin dört bir yanından gönüllüleri ile afetzedeler için topladığı yardımları, diğer STK’lar ve AFAD işbirliğiyle bölgeye ulaştırdı.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre, depremin ardından 23 gündür bölgede bulunan 13 bin 800 kişilik gönüllü grup, hem deprem bölgelerinde hem de yardım toplama merkezlerindeki faaliyetlerde görev aldı.

Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinden 1650 tır, TIR ve transit araçlarla battaniye, kuru gıda, giyim, hijyen paketi, elektrik malzemesi, ısıtıcı, çadır, atkı, bere seti ve mama içeren 950 bin koli depremzedelere ulaştırıldı.

Depremin olduğu günden bu yana sahada yardım çalışmalarını sürdüren vakıf, Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’da “TÜGVA Destek Merkezi” kurdu.

Yardım merkezlerine erişimi olmayan vatandaşlar için Hatay, Adıyaman, Maraş, Malatya ve Osmaniye’de 53 TÜGVA Dayanak Seyyar Market hizmet vermeye başladı. Mobil pazar 62.676 kilometre yol kat ederek 9.275 hanenin ihtiyacını karşıladı.

Kahramanmaraş’ta kurulan hijyen noktaları ve ilaç çadırı, depremzedelerin temel ihtiyaçlarını karşıladı.

TÜGVA, Adıyaman ve Gaziantep’te birer, Malatya ve Hatay’da ikişer, Kahramanmaraş’ta üç adet olmak üzere kurdukları anne ve çocuk çadırlarında çocuklara oyun alanı sağladı ve onları psikososyal çalışmalarla destekledi.

2 bin 640 kişi deprem bölgesini çevreleyen illerdeki TÜGVA yurtlarında ağırlandı

Aşevinde verilen hizmet ile Kahramanmaraş’ta depremzedelere 264 bin öğün 3 öğün yemek imkanı sağlandı.

Depremzedelerin tüm ihtiyaçlarının karşılandığı merkezlerin yanı sıra TÜGVA Travel Icathane tırı, şarj noktasında başta olmak üzere Kahramanmaraş’ta vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için enerji noktasına dönüştürüldü.

Deprem bölgesinin çevre illerinde yer alan Sivas, Kayseri, Adana, Konya, Trabzon, Kars, Antalya, Sinop, Samsun ve Kastamonu’da çay, sandviç, sıcak çorba ve ısınmanın olduğu TÜGVA yurtlarında 2 bin 640 kişi barındı. 7/24 hizmet verilmektedir.

Deprem bölgesindeki afetzedelerin yardımına Türkiye’nin dört bir yanından gelen TÜGVA destek ekipleri, bölgedeki yaraları sarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu