Haber

Ukrayna’da Hastaneye Düzenlenen Saldırıda Genç Doktor Hayatını Kaybetti

Birleşmiş Milletler (BM) Ukrayna İnsani Yardım Koordinatörü Denise Brown, dün yaptığı açıklamada, mesleğinin ilk iş gününde genç bir doktorun Herson’daki hastaneye düzenlenen saldırıda hayatını kaybettiğini duyurdu.

BM OCHA Ukrayna Ofisi’nden yapılan açıklamada, Ukrayna İnsani Yardım Koordinatörü Denise Brown’ın sözlerinin yer aldığı şu ifadeler kullanıldı;

“Bugün Herson’da bir hastaneye hasar veren kabul edilemez saldırı, Rus işgalinin Ukrayna’daki siviller üzerindeki korkunç sonuçlarının bir başka örneğidir. Savaşın hayatı paramparça ettiği insanlara hayati hizmetler sağlayanlar bile ‘af’ edilmiyor. GENÇ DOKTORUN BUGÜN İŞİNİN İLK GÜNÜ Göreve yeni başlayan genç bir doktor, kritik bir sivil tesise sahip bir hastanede yaşamını yitirdi. Kalbim ailesi ve meslektaşlarıyla birlikte. Diğer sağlık çalışanları da yaralandı. BM İnsan Hakları Ofisi’ne. Onlara da acil şifalar diliyorum. Şubat 2022’de savaşın tırmanmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü, o zamandan beri Ukrayna’da sağlık hizmetlerine yönelik 1.000’den fazla saldırı olduğunu doğruladı. SAĞLIK TESİSLERİ VE SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÖZEL SAVUNMALARI VAR Bu durum insanların en çok ihtiyaç duyduğu anlarda temel sağlık hizmetlerine erişimlerini doğrudan etkiliyor. Doğu ve güney Ukrayna’nın Herson da dahil olmak üzere bazı bölgelerinde, hastanelerin veya kliniklerin yarısı bile çalışır durumda kaldığı için hizmetler yok edildi.

Sağlık tesisleri ve sağlık çalışanları uluslararası insancıl hukuk kapsamında özel korumaya sahiptir ve bu tesislere saldırmak ağır bir ihlaldir.”

habergercus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu