Teknoloji

Ünlü çikolata markası Toblerone’nin ikonik logosu ve ambalajı “zorunlu olarak” değişiyor

Toblerone çikolataları üreten şirket Mondelez International, çikolata üretiminin bir kısmını Slovakya’ya taşıdıktan sonra ürünlerinin artık “İsviçre” standardını karşılamadığını ve artık ürün ambalajı ve logosunda bulunan Matterhorn dağının görüntüsünü kullanmayacağını doğruladı.

Bloomberg’e göre geçen yıl Mondelez, Toblerone üretiminin bir kısmını maliyetleri düşürmek için Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya taşımayı planladığını duyurdu. Bir Mondelez sözcüsü, İsviçre gazetesi Aargauer Zeitung’a çikolatanın ambalajının ” geometrik ve üçgen estetik ile uyumlu olarak değişebilir.” söylenmiş.

Ayrıca Toblerone çikolatasının ambalajında “İsviçre” artık “İsviçre’de kuruldu” ile değiştirilecek.Mondelez’in değişikliği, ürünlerin belirli gereksinimleri karşılamayan ambalajlarda ulusal semboller ve İsviçre haçı kullanmasını yasaklayan 2017’de yürürlüğe giren “İsviçre yasasını” ihlal etmek istemediği için yaptığı bildirildi.

İsviçre Federal Fikri Mülkiyet Enstitüsü ise İsviçre yasalarının bu konuda çok katı olduğunu ve ülke sembollerinin ” bedava şeyler“.

İsviçre’nin başkenti Bern’deki Toblerone fabrikası, Mondelez’in üretim değişikliklerinden nasıl etkileneceği belirsiz, ancak açık kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu