Haber

Almanya, Çin’in Ukrayna krizinin siyasi çözümüne yönelik girişimini memnuniyetle karşıladı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Çin’in Rusya-Ukrayna Savaşı’na barışçıl bir çözüm için sunacağı girişimi memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Baerbock, 59. Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada, adil bir barış için toprak bütünlüğünü ihlal eden tarafın, yani Rusya’nın işgal altındaki ülkeden askerlerini çekmesinin gerekli olduğunu belirtti.

Baerbock, Çin’in Rusya-Ukrayna savaşına barışçıl çözüm için sunacağı plana ilişkin, “Bütün bir yıl boyunca barış için çalışıyorsanız, barış için her fırsatı kullanmak zorundasınız. Bu nedenle bu girişimi memnuniyetle karşılıyorum” dedi. söz konusu.

Barış için her fırsatın değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Baerbock, “Rus birliklerinin tamamı Ukrayna’dan çekilmeden savaşı bitirme şansı yok” dedi. dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı, Rusya’ya toprak bırakarak savaşı bitirme yönündeki tüm taleplerin kabul edilemez olduğunu belirterek, “Bu, insanları Rusya’ya yem etmek demektir. Bunu yapmayacağız” dedi. ifadesini kullandı.

Ukraynalı bir milletvekili tarafından tank gibi ağır silahların Ukrayna’ya gelişiyle ilgili sürenin ne olduğu sorulduğunda Baerbock, “Açık ve dürüst konuşuyorum, bunun cevabını bilmiyorum. Ukrayna halkına bunun ne zaman olacağını söyleyemeyiz. savaş bitecek çünkü bilmiyoruz ama Ukrayna halkına şunu söyleyebiliriz.” ihtiyacınız olduğu kadar yardım sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz.” yanıtını verdi.

Çin’in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Wang Yi, 59. Münih Güvenlik Konferansı’nın “Çin’in dünyadaki yeri” konulu oturumunda Çin’in siyasi dünya için bir plan sunacağını duyurdu. Ukrayna krizinin çözümü. .

“Barış ve diyalogdan yana olacağız” İfadeyi kullanan Çinli diplomat Wang’ın Münih’teki konferansın ardından doğrudan Moskova’ya gideceği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu