Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 75.59 dolar

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 75,59 dolardan işlem görüyor.

Dün 77,68 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 75,96 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.48’deki prestijle kapanışa göre yüzde 0.48 düşüşle 75.59 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 70,94 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, küresel petrol talebindeki hareketliliği artıran yavaşlayan ekonomik büyüme ve dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’den gelen olumsuz ekonomik göstergeler etkili oldu.

Çin’de üretici fiyatlarında devam eden düşüş ve tüketici fiyatlarındaki sakinlik deflasyon riskine ilişkin endişeleri artırdı. Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nin (UIB) verilerine göre Nisan ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 4,6 azalırken, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,2 arttı.

Son iki hafta içinde ülkeden gelen bir dizi zayıf ekonomik bilgi, Çin’de Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından beklenen toparlanmanın yavaş olduğuna işaret etti. Söz konusu veriler talep endişelerini güçlendirdi ve fiyatları baskıladı.

Uzmanlar, Çin’in petrol ithalatının Mayıs ayında artmaya devam etmesine rağmen, bu artışın büyük ölçüde yerel rafinerilerin stokları ve zayıf akaryakıt talebinden kaynaklandığını düşünüyor.

Küresel piyasalarda artan merkez bankalarının yakında “şahin” politikalarından vazgeçeceğine dair beklentiler fiyatlar üzerindeki aşağı yönlü baskıyı hafifletiyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalara göre ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 14 Haziran’da 25 baz puan faiz artıracağına dair tahmin yüzde 24’e geriledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da ABD’de enflasyon hızının yavaşladığına ancak değerli bir telaş olmaya devam ettiğine işaret ederek, Fed’i para politikası rotasında kalmaya çağırdı.

Öte yandan Haaretz gazetesinin İsrailli yetkililere dayandırdığı habere göre İran ile nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda Washington ve Tahran arasındaki son temaslarda büyük ilerleme kaydedildi.

Ancak Beyaz Saray yetkilileri ve uluslararası basında yer alan haberlere göre, iki ülkenin anlaşmaya yakın olduğu haberlerinin “yanlış ve yanıltıcı” olduğu açıklandı.

Teknik olarak Brent petrolde 75,78 dolar-76,02 dolar aralığının direnç, 75,33-75,12 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak görülebileceği belirtiliyor.

habergeyve.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu