Haber

Katar, Mescid-i Aksa’ya yapılan baskını kınadı

Katar, kışkırtıcı bir “bayrak töreni” kapsamında Mescid-i Aksa’nın avlularına baskın düzenleyen İsrail hükümet yetkilileri, milletvekilleri ve Yahudi yerleşimcileri kınadı.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Katar, sözde bayrak yürüyüşü kapsamında mübarek Mescid-i Aksa’nın avlularına baskın düzenleyen İsrailli bir bakan, yardımcıları ve Yahudi yerleşimcileri en güçlü şekilde kınıyor.” kelimeler yer aldı.

Bu uygulamaların uluslararası meşruiyet kararlarında da yer alan Kudüs’ün hukuki ve tarihi statüsünün açık bir ihlali olduğu ifade edilen açıklamada, İsrail hükümetinin işgal altındaki Filistin topraklarında uyguladığı gerilimi tırmandırma politikasına ilişkin uyarıda bulunuldu.

Uluslararası topluma söz konusu saldırıların durdurulması için derhal harekete geçmesi çağrısında bulunulan açıklamada, Mescid-i Aksa’nın dini ve tarihi statüsünü ihlal etme girişimlerinin sadece Filistinlilerin değil, çevredeki milyonlarca Müslümanın da akınına uğradığı vurgulandı. Dünya.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, dün sabah ve öğleden sonra olmak üzere toplam 1262 fanatik Yahudi yerleşimci İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa’yı iki kez daha bastı.

Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyenler arasında aşırı sağcı Celile ve Necef Bölgesi Kalkınma Bakanı Yitzhak Wasserlauf, Likud Partisi milletvekilleri Ariel Kallner ve Dan Illouz, eski Likud Milletvekili Judah Glick yer aldı.

Dün Aksa’ya yapılan baskınlar, İsrail’in 1967’de Doğu Kudüs’ü işgal etmesi nedeniyle kışkırtıcı bir şekilde İbrani takvimine göre yıllık “bayrak yürüyüşü” çerçevesinde gerçekleştirilmişti.

Likud Partisi’nden Ulaştırma Bakanı Miri Regev de dün sabah saatlerinde işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir’deki “bayrak yürüyüşüne” İsrail bayraklarıyla katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu